rss_feed Latest News

Become An Eagles Sponsor!

Business owners and Taft fans:  Show your support of the Eagles this season as a premier athletics/activities website sponsor! Contact Jim Dowmon at 847-971-3847 or JDowmon@vnnsports.net for details on this sponsorship opportunity.  Show your community spirit and introduce families, parents, and fans to your products and services.  Thanks for your help in continuing our strong community support! jdowmon@vnnsports.net

All Teams Schedule: Week of Nov 11 – Nov 17

Nov 12 Boys Varsity Bowling at Jones College Prep Jones College Prep 3:00 pm | Walter Payton College Prep High School Nov 15 Varsity Football at Tba CPL Semi-Finals TBA | TBA Nov 16 Girls Varsity Swimming at IHSA State Sectionals TBA | TBA Nov 17 Boys Varsity Lacrosse vs. Tba 7 on 7 tournament

All Teams Schedule: Week of Nov 04 – Nov 10

Nov 04 Girls Varsity Volleyball at Tba State Sectional Rounds TBA | TBA Nov 05 Girls Varsity Volleyball at Tba State Sectional Rounds TBA | TBA Nov 06 Girls Varsity Volleyball at Tba State Sectional Rounds TBA | TBA Nov 07 Girls Varsity Volleyball at Tba State Sectional Rounds TBA | TBA Nov 08 Varsity

All Teams Schedule: Week of Oct 28 – Nov 03

Oct 28 Girls Varsity Volleyball at Tba State Regional Rounds TBA | TBA Oct 29 Girls Varsity Volleyball at Tba State Regional Rounds TBA | TBA Oct 30 Girls Varsity Volleyball at Tba State Regional Rounds TBA | TBA Oct 31 Girls Varsity Volleyball at Tba State Regional Rounds TBA | TBA Nov 01 Varsity

All Teams Schedule: Week of Oct 21 – Oct 27

Oct 22 Boys Varsity Soccer vs. Tba State Regional Playoffs TBA | Tennis Court Field Oct 23 Boys Varsity Soccer vs. Tba State Regional Playoffs TBA | Tennis Court Field Oct 23 Sophomore Football vs. Niles West High School Niles West High School 4:30 pm | Tennis Court Field Oct 24 Girls Varsity Tennis at

All Teams Schedule: Week of Oct 14 – Oct 20

Oct 14 Sophomore Football vs. Elk Grove High School Elk Grove 4:45 pm | Joe Kupcinet Memorial Gymnasium Oct 14 Girls Sophomore Swimming vs. North Grand 5:00 pm | Joe Kupcinet Memorial Gymnasium Oct 14 Girls Varsity Swimming vs. North Grand 5:00 pm | Joe Kupcinet Memorial Gymnasium Oct 15 Freshman Football vs. Maine West

All Teams Schedule: Week of Oct 07 – Oct 13

Oct 07 Boys Varsity Soccer at Tba Windy City Cup TBA | TBA Oct 07 Boys Sophomore Soccer vs. Notre Dame High School @ Taft Varsity Campus 5:00 pm | Baseball Field Oct 08 Boys Varsity Soccer at Tba TBA TBA | TBA Oct 08 Girls Sophomore Volleyball at Tba TBA TBA | TBA Oct

All Teams Schedule: Week of Sep 30 – Oct 06

Sep 30 Boys Junior Varsity Soccer at Tba Junior Varsity Tournament TBA | TBA Sep 30 Girls Varsity Tennis at Northeast Park (801 N. Washington Ave. Park Ridge) 4:00 pm | Resurrection High School Sep 30 Girls Sophomore Tennis at Northeast Park (801 N. Washington Ave. Park Ridge) 4:00 pm | Resurrection High School Sep

All Teams Schedule: Week of Sep 23 – Sep 29

Sep 23 Girls Varsity Golf at Resurrection High School 4:15 pm | Soccer Field Sep 23 Boys Varsity – 16 inch Softball Softball vs. Northside College Prep High School Northside College Prep High School 4:30 pm | Soccer Field Sep 23 Boys Varsity Soccer at Jones College Prep Jones College Prep 4:30 pm | Jones

All Teams Schedule: Week of Sep 16 – Sep 22

Sep 16 Girls Varsity Golf at Kenwood and Whitney Young 3:30 pm | Black Golf Course Sep 16 Boys Varsity – 16 inch Softball Softball vs. Lake View High School Lake View High School 4:30 pm | Soccer Field Sep 16 Boys Varsity Soccer at Von Steuben High School Von Steuben High School 4:30 pm

All Teams Schedule: Week of Sep 09 – Sep 15

Sep 09 Girls Varsity Golf at Lane and Jones 3:30 pm | Billy Caldwell Golf Course Sep 09 Boys Varsity – 16 inch Softball Softball vs. Lincoln Park High School Lincoln Park High School 4:30 pm | Softball Field Sep 09 Boys Sophomore Soccer at Leyden (West Aux Field) 4:30 pm | Leyden Sep 09